Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Azerbaycan Milletvekili Memmedov,“Kardeş Türkiye ve Azerbaycan bölgesel işbirliği sürecinde aktif ve kilit ülkelerdir”

Azerbaycan Milletvekili Memmedov,“Kardeş Türkiye ve Azerbaycan bölgesel işbirliği sürecinde aktif ve kilit ülkelerdir”
REKLAM ALANI
11.04.2021
A+
A-

Azerbaycan Milletvekili Memmedov,“Kardeş Türkiye ve Azerbaycan bölgesel işbirliği sürecinde aktif ve kilit ülkelerdir”

ÜLKER PİRİYEVA-AZERBAYCAN

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Meşhur Memmedov, Azerbaycan Temsilcimiz Ülker Piriyeva `ya “Kardeş Türkiye ve Azerbaycan bölgesel işbirliği sürecinde aktif ve kilit ülkelerdir” – diye not etti.

“Azerbaycan ile Türkiye’yi hiç bir zaman bir birinden ayırmadım, ikisi de benim vatanımdır. Bu açıklama, 10 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ile görüşmede kardeş Türkiye Cumhuriyetinin Olağanüstü ve Tam Yetkili Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral’dan geldi. Büyükelçi sayın Özoral, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e minnettarlığını dile getirerek, kardeşliğimizi her zaman hissettiğini ve gittiği her yerde şahit olduğunu söyledi. Umarım Türkiye ve Azerbaycan bundan sonra daha da yakınlaşır” – diye not etti.

“Vatan Savaşı Zaferinden sonra Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ekonomik ilişkiler daha da genişlenmekte. İşgalden kurtarılan bölgelerdeki ana müteahhitler arasında Türkiye Şirketleri yer alıyor ve en önemlisi, ilk sözleşmeler Türkiye şirketleriyle imzalandı. Ve elbetteki, tüm altyapı projelerinde Türkiye firmalarıyla işbirliği var. Geçtiğimiz yol inşaatına başlanan Ehmedbeyli – Füzuli – Şuşa otoyolunun yapımında geniş deneyime sahip olan iki Türkiye firması yer almakta. Aynı zamanda, Fizuli bölgesinde yapılacak olan uluslararası bir havalimanının tasarımı ve inşasında Türkiye firmaları da yer almaktadır”.

Azerbaycan Milletvekili Sayın Meşhur Memmedov – “Böylelikle Azerbaycan ile kardeş Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği dış ticaret ilişkilerine de yansımakta. 2021’in Ocağında Türkiye, Azerbaycan’daki petrol dışı malların esas ana alıcısıydı. Türkiye sıralamada Rusyadan önde gelmekte. Hesaplamada gümrük verilerine göre 146 milyon dolarlık petrol dışı ürün satılmıştır, bunun 52,7 milyonu yani yüzde 36,1’i Türkiye’ye ihraç edilmiştir. Rusya’ya yapılan ihracat ise 43 milyon dolar veya toplam ihracatın % 29’u olarak gerçekleşmiş bulunmakta.

Belirtelim ki, Rusya geçmişte Azerbaycandan en çok petrol dışı malları ithal etmekdeydi. Bu arada Türkiye ikinci sırada yer almaktaydı. 2020 Ocak ta 141 milyon dolarlık petrol dışı ürün satılmıştır ki, bunun 48,2 milyon doları (yüzde 34,2) Rusya’ya ve 33,1 milyon doları (yüzde 23,5) Türkiye’ye ihrac edilmiştir.

Kardeş ülkenin Ocak 2021’den itibaren, ithal etdiğimiz ülkeler arasında önde yer alması, Türkiyeye yapılan ihracattaki keskin artıştan kaynaklanıyordu. Geçen yılın Ocak ayı ile kıyasla, bu yılın ilk ayında Türkiye’ye yapılan ihracat yaklaşık 20 milyon dolar (yani yüzde 60) arttı” diye söyledi.

Milletvekili Meşhur Memmedov – “Ülkelerimiz arasındaki dış ticaretin hacmi daha da büyümeye devam edecek. Türkiye ile Azerbaycan arasında geçen yıl imzalanan ” Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İmtiyazlı – Prefensial – Ticaret Anlaşması ” bu yıl 1 Mart’ta yürürlüğe girdi. Prefensial, “tercihli” anlamına gelir ve mallara mevcut gümrük tarifelerinden daha düşük tarifelerin anlaşmalar temelinde uygulanmasını ifade etmekte. Sözsüz ki, gümrük tarifelerinin karşılıklı olarak düşürülmesi, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin genişlemesine yardımcı olacaktır.
Bu belgenin kabul edilmesinin amacı, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret cirosunu tavizler yoluyla artırmaktır. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dış ticaret cirosunu 2023 yılının sonuna kadar 15 milyar dolara çıkarmayı teklif etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev bunun mümkün olduğunu bildirdi ve geçen yıl Prefensial – Tercihli Ticaret Anlaşması imzalandı.

Tabii ki Güney Gaz Koridoru’nun tamamlanması dış ticaret ilişkilerimizin genişlemesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu koridor sayesinde Türkiye, Azerbaycan’dan yılda 16 milyar metreküp gaz alacak” – dedi.
Azerbaycan Milletvekili Sayın Memmedov – “Aslında Türkiye – Azerbaycan ilişkileri her zaman hem ülkeler hem de bölge için çok önemli bir rol oynamıştır. Bugün, ülkelerimizin stratejik ortaklığı var ve ilişkilerimiz her alanda başarıyla gelişmekte. Bu nedenle, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev de, Türkiye – Azerbaycan işbirliği olmadan bölgede hiçbir girişim ve ya projenin uygulanamayacağını belirtmiştir.

Aynı zamanda, Türkiye ve Azerbaycan bölgesel işbirliği sürecinde aktif ve kilit ülkelerdir.
Bu nedenle, her iki ülke ekonomik, enerji potansiyellerini ve jeopolitik konumlarını ikili ve bölgesel işbirliğini genişletmek yolunda etkin bir şekilde istifade etmekteler”- diye belirtti.

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish