Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırşehir’de gençlerle bir araya geldi: “Kıbrıs’ta artık yeni bir dönem başladı”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırşehir’de gençlerle bir araya geldi: “Kıbrıs’ta artık yeni bir dönem başladı”
REKLAM ALANI
27.12.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırşehir’de gençlerle bir araya geldi: “Kıbrıs’ta artık yeni bir dönem başladı”

Çeşitli ziyaretler kapsamında Kırşehir’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ahi Evran Külliyesi’nde “Gençlerle Söyleşi” programında öğrencilerle bir araya geldi ve soruları yanıtladı. Türk ve KKTC bayraklarıyla karşılanan Cumhurbaşkanı Tatar, programda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta artık yeni bir dönemin başladığını, Türkiye’nin Kıbrıs için önemli olduğunu vurguladı.

Milletin bekası, bayrak ve vatanın önemi
“Kıbrıs, ecdadın bir meselesidir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, geçmişte binlerce şehit verilerek adanın Türklerin egemenliğine geçtiğini anlattı.
Milletin bekası, bayrak ve vatanın önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, en büyük hedefinin vatanına hizmet etmek olduğunu dile getirdi.

“Türkiye hiçbir zaman, gözünü ve gölgesini Kıbrıs’tan çekmedi”
Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında şunları kaydetti: “Kıbrıs Türk halkını yok etmek için Yunanlıların, sömürgecilerin, İngilizlerin, farklı emperyal güçlerin, Kıbrıslı Türklerle Anadolu’daki bağlarını kopartmak için her türlü esaret, zulüm, vahşetiyle karşılaştık. Çocuk ve yaşlıları kurşuna dizerek katliam mezarlarına gömen bir zihniyetle savaştık ve bugünlere geldik. Anadolu ve Türkiye hiçbir zaman, gözünü ve gölgesini Kıbrıs’tan çekmedi. Her zaman beraber olduk”.

“Hayatımın en mutlu günü…”
Cumhurbaşkanı Tatar, çadırlarda susuz, ilaçsız günlerce direnen Kıbrıs Türk halkının Mehmetçiğin adaya ayak basmasıyla bağımsızlığını kazandığını vurguladı. Kıbrıs Türk halkının geleceği ve bölgesel istikrarın sağlanabilmesi, ulusal çıkarların korunması için Türkiye ile birlikte olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin bölgedeki en güçlü ülkelerden biri olduğunu ifade etti. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la alakalı unutamadığınız anınız nedir?” şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Ben Sayın Cumhurbaşkanına mümkün olursa Maraş’ı açmak gerektiğini, bu konuda Sayın Cumhurbaşkanının desteği olmadan böyle bir işe girişemeyeceğimizi söyledim. Kendisi bana, ‘Tebrik ederim, cesaretinden dolayı seni kutluyorum, açabilirsiniz’ demişti. Hayatımın en mutlu gününü yaşadım. Ankara’ya davet etti beni. Müşterek düzenlediğimiz basın toplantısında bütün dünyaya Maraş’ın açıldığını ilan ettik. Benim için o, seçimi kazandığım gün kadar değerli bir gündü. Çok güzel bir anıydı benim için” dedi.

“KKTC ilelebet yaşayacaktır”
Bir başka gencin “Mavi Vatan bizim için çok önemli. Avrupa, bunu neden önemsiyor, Türkler burada güçlü olmazsa neyi planlıyorlar?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Tatar, Avrupa Birliği’nin bir Hristiyan topluluğu olduğunu, Kıbrıs’ta da bir kültür ve medeniyet çatışması yaşandığını belirterek şöyle devam etti: “KKTC ilelebet yaşayacaktır. Benim için önemli olan hem halkımın hem de Türkiye’nin desteğidir. Türkiye bir bütün olarak bizim yeni siyasetimizin arkasındadır, bir bütün olarak Kıbrıs davasına inanmıştır, sahiplenmiştir, hiçbir baskı ile Türkiye ve biz geri adım atmayacağız. Geri adım atmak demek onlara evet demektir. Onlara yeter dedik. Kıbrıs’ta çok şeyler başardık. Mavi Vatan dediğimiz Türkiye için de büyük bir politikadır. Türkiye’nin geleceği çok parlaktır, büyük bir millettir. Bunlara elini verdiğinde kolunu kaptırırsın. Dolayısıyla bir şey vermek yok. Bizim vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilelebet Türkiye Cumhuriyeti ile burada var olması bize yakışandır. Bu olacaktır.”

“Biz ayrı bir halkız ve egemenliğimiz vardır”
Cumhurbaşkanı Tatar, “Kıbrıs sorununun geleceğini nasıl görüyorsunuz, nasıl çözüme kavuşacak?” sorusuna, Kıbrıs’ta sorun var diye teslim olmayacaklarını vurgulayarak şu yanıtı verdi: “Sorunu anlatmaya çalışıyoruz. AB devletlerinden İngiltere’ye, ABD’ye kadar bana gelip gidiyorlar. Onlara söylediğim bir şey var, siz taraf oldunuz, hala taraf oluyorsunuz. Kıbrıs’ta gerçekleri görmeniz lazım. Kıbrıs’ta 60 yıldır iki devlet vardır. Güneydeki Rum Cumhuriyeti Rumlara, kuzeydeki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türklere aittir. Bu bölgede bizim hakkımız, hukukumuz Türkiye ile birlikte yürütülen bir siyasettir. Biz Osmanlı’dan beri o topraklarda varız. Uluslararası anlaşmalara göre de iki ayrı halk vardır Kıbrıs’ta. Kıbrıs Rum halkının, Türk halkını boyunduruk altına almak, egemenlikleri altına almak gibi bir hakları yoktur. Çünkü biz ayrı bir halkız ve egemenliğimiz vardır. Türkiye ile anlaşmalarımız vardır. Bundan sonra bu iki devletin birleştirilmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Kıbrıs Türk’üne dayatamazsınız, diz çöktürtemezsiniz. Kıbrıs Türk’ü yalnız değildir. Kıbrıs Türk’ü, benim Girne’den sabah kalktığımda Toros Dağları’nı gördüğü, anavatana o kadar yakın olan bir yerdir. Artık bu dönemde Türkiye’nin de Doğu Akdeniz’deki iddiaları ve ortak çıkarlarımız düşünüldüğünde bizim ayrı bir devlet olarak yolumuza devam etmemiz en büyük ulusal temennimiz ve dileğimizdir. Bu böyledir, böyle kalacaktır. İstedikleri kadar bize diretme yapsınlar, direndiğimiz gibi bundan sonra da direneceğiz. Çünkü onların isteği bizleri üniter bir yapının içine çekmek, Avrupa Birliği’nde bizleri yok etmek, Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkartmak. Böyle bir oyuna gelmeyeceğimiz için biz bunu söylemeye devam edeceğiz.”


“Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz’de hakkımızı ve hukukumuzu korumak, milletimize, ecdadımıza en büyük borcumuz”
Başka bir soru üzerine Tatar, “Bizim siyasetimiz doğru siyasettir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin iş birliğinde Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz’de hakkımızı ve hukukumuzu korumak, milletimize, ecdadımıza en büyük borcumuz. Biz zaten kendimizi kabul ettirdik. Ülkemizde 144 farklı ülkeden öğrenci var. Yılda 2 milyon turist benim ülkeme geliyor. Ülkemde farklı ülkelerden yatırımcılar var. Her türlü imkanımız vardır. Bayrağım, vatanım, milletim, askerim, güvenliğim vardır. Bu saatten sonra başkalarının hatırı için başkalarının boyunduruğu altına girmeye herhalde kimsenin evet diyeceği yoktur” şeklinde konuştu.

“Bir millet 3 devlete kadar giden bir yol, ben bunu söylüyorum ve bekliyorum”
Azerbaycan’dan milletvekillerinin 20 Temmuz Barış Harekâtı Günü Kıbrıs’a geldiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Bize olan her türlü yakınlıklarını, samimiyetlerini ifade ediyorlar. İnanıyorum ki çok yakın bir gelecekte temaslarımız olacak, birtakım gelişmeler olacak. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki yoğun ilişkiyi biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti de bu konuda zaten bizi destekliyor. Evet biz kardeşiz. Azerbaycan ve Türkiye’nin münasebetleri bu şekilde gelişmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kadar önem verdiği Doğu Akdeniz’deki bu adada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığı ve Türkiye’nin bize olan desteği, Azerbaycan ile Türkiye’nin kardeşliği, dolayısıyla bir millet 3 devlete kadar giden bir yol, ben bunu söylüyorum ve bekliyorum.”

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-kirsehirde-genclerle-bir-araya-geldi-kibrista-artik-9236

REKLAM ALANI