Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında, deprem sonrası durum değerlendirilmesinde bulunuldu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında, deprem sonrası durum değerlendirilmesinde bulunuldu
REKLAM ALANI
12.01.2022
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında, deprem sonrası durum değerlendirilmesinde bulunuldu

“Devletimiz her olasılığa hazır, her koşulda aktif, hızlı ve sistemli bir çalışma mekanizmasına sahip”


32
Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında bir toplantı düzenlenerek bu sabah saat 03.07’de Alevkaya Deprem İstasyonu’ndan 147 km uzaklıkta Richter ölçeğine göre 6.4 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası durum değerlendirilmesinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda, resmi ve özel mevcut binaların, yetkili mercilerce gerekli görülmesi durumunda, deprem sonrasında performanslarının ele alınması ve güçlendirilmesi için gerekli kurallar uyarınca nizami bir şekilde değerlendirilmesinin gerekliliğine işaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; KKTC’nin tüm bölgelerinde hissedilen depremin ardından herhangi bir hasar, can kaybı ve yaralanma meydana gelmemesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Devletin gerekli kurum ve kuruluşlarının, tam teşekküllü bir şekilde, olası artçı veya yeni depremlerle ilgili iş birliği içerisinde çalışması için hazır olmasının önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar; devletimizin her olasılığa hazır, her koşulda aktif, hızlı ve sistemli bir çalışma mekanizmasına sahip olduğunun altını çizdi.

“Deprem yönetmeliklerine harfiyen uyulmalıdır”

Görüşmede, 1953 yılında 6.1 şiddetinde meydana gelen ve karada olması nedeniyle Kıbrıs Adası’nın en yıkıcı depremlerinden biri olarak kayıtlara geçen Baf depremine de değinildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, 03.07’de meydana gelen depremin ardından bugün sabah saatlerinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de bir telefon görüşmesi yaptığını ve karşılıklı “geçmiş olsun” dileklerini ilettiklerini açıklayarak Güney Kıbrıs’ta da ciddi bir hasar meydana gelmediğini öğrendiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, adanın deprem kuşağında olduğunu ve böyle depremlerin olabileceğini, geçmiş yıllarda daha da şiddetli depremler yaşandığını belirterek bina yapımında, konuya ilişkin yönetmeliklere harfiyen uyulması gerektiğini söyledi.

Uzmanların; “Her an her şey olabilir” şeklinde uyarıda bulunduğunun altını çizerek ülkenin farklı bölgelerinde, farklı zemin haritaları olduğunu ve bunların ölçülmesinin ardından mimar ve mühendis odaları tarafından vize verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu kapsamda deprem yönetmeliklerine harfiyen uyulması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, sabah saatlerinden itibaren Türkiye’den de çok sayıda telefon aldığını, depremin Türkiye medyasında büyük yankı uyandırdığını, KKTC Sivil Savunma başkanının da Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından aranıp durumla ilgili bilgi aldığını ifade ederek Türkiye Cumhuriyeti kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Toplantıda, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Atilla Karaca, Prof. Dr. Cavit Atalar, jeolog Dr. Mehmet Nejdet ve Cumhurbaşkanlığı Dairesi Müdürü Doç. Dr. Serkan İlseven yer aldı.
kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatarin-baskanliginda-deprem-sonrasi-durum-degerlendirilmesinde-bulunuldu-9298

REKLAM ALANI