Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Emine Erdoğan, Nijerya’da Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı

Emine Erdoğan, Nijerya’da Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı
REKLAM ALANI
21.10.2021
A+
A-

Emine Erdoğan, Nijerya’da Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Nijerya’da Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı.

Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, beş yıl aradan sonra yeniden Nijerya’da olmanın büyük mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

“ABUJA YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ İLE ANADOLU’NUN BİLGELİK KAPILARINI NİJERYALI KARDEŞLERİMİZE AÇIYOR OLACAĞIZ”

Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmenin kendisi için büyük bahtiyarlık olduğunu belirten Emine Erdoğan, gösterdikleri misafirperverlik ve candan karşılama için şükranlarını sundu.

Dost ve kardeş ülkelerde açılan kültür merkezlerinin, ilişkilere verdikleri önemin bir nişanesi olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu merkez ile Anadolu’nun bilgelik kapılarını Nijeryalı kardeşlerimize açıyor olacağız. Türk kültürünü daha yakından tanıma imkânı elde edeceğiniz gibi, isterseniz Türk dili de öğrenebileceksiniz. Yunus Emre, Türk halkının gönül tahtında oturan bir Anadolu ozanıdır. Ancak mesajı evrenseldir. Onun irfan dolu dizeleri insan sevgisini anlatır. Anadolu’da derin izler bırakmış Yunus Emre’nin mesajının, kültür merkezimiz aracılığı ile Abuja’ya ulaşması büyük mutluluk. Bugüne kadar 52 ülkede, 62 Yunus Emre Kültür Merkezi kurduk. Edebiyat, kültür ve sanat, dost ülkelerle bağlarımızı kuvvetlendiren en güzel araçlar. Yunus Emre, meşhur sözünde, ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz’ diyor. Sadeliği içinde son derece derin anlamlar taşıyan bu söz tüm kardeşliklerin başlangıcıdır.”

Emine Erdoğan, Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını dileyerek emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

Türkiye’nin başlattığı Afrika açılımıyla, 2005’ten bu yana birçok Afrika ülkesinde bulunma imkânının olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok yurt dışı ziyaretine eşlik ettiğini, Afrika ülkelerine gelmeyi özellikle istediğini kaydetti.

Afrika’ya adım attığı ilk günden beri kıtaya olan hayranlığının arttığını, burada birçok insanlık hâline şahit olduğunu dile getiren Emine Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu seyahatlerde, aramızdaki kültürel farklılıklara rağmen, tüm insanlığın büyük bir aile olduğunu içselleştiriyorsunuz. İnsan kalbinin, hiçbir tercümana ihtiyacı olmadığını görüyorsunuz. Dünyanın tüm annelerinin sevincinin de gözyaşının da aynı olduğunu anlıyorsunuz. Yani insan olmanın evrenselliğiyle tanışıyorsunuz. İşte bu süreçte, gönlümde birikenleri kaleme alma ihtiyacı hissettim. Başlı başına bir ilham kaynağı olan Afrika’nın bendeki izlerini, yazının kalıcılığına emanet ettim. Kültürel etkileşimin insanlar arasında nasıl köprüler kurduğunu izah eder nitelikte olduğuna inanıyorum.”

“AFRİKA’YI 21. YÜZYILIN YÜKSELEN YILDIZI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Emine Erdoğan, Afrika’nın âdeta dünyanın bütün hazinelerini barındıran bir sandık olduğuna dikkati çekerek, kıtanın 2 binin üzerinde farklı dil ve etnik topluluğun evi olduğunu, 1 milyarı aşkın nüfusuyla çok büyük bir potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

“Afrika’yı 21. yüzyılın yükselen yıldızı olarak görüyoruz. Hak ettiği yere gelmesi için de tüm Afrika kıtasıyla dayanışma hâlindeyiz” diyen Emine Erdoğan, Türkiye’nin Afrika Kıtası’ndaki büyükelçiliklerinin sayısının artmasının, ilişkilerin derinleştiğinin ifadesi olduğuna işaret etti.

Emine Erdoğan, 2002 yılında Türkiye’nin Afrika’da sadece 12 büyükelçiliği bulunurken, bugün 43 büyükelçiliğin faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek şunları kaydetti: “Önümüzdeki dönemde bu sayıyı inşallah 49’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara’daki Afrika büyükelçiliklerinin 2008 yılında 10 olan sayısı ise 2021 yılında 37’ye yükseldi. Türk Hava Yollarımız da Afrika’ya olan uçuşlarına yeni rotalar ekliyor. Kovid-19 salgını öncesi, kıtada 40 ülkede 60 noktaya sefer düzenleniyordu. Seyahat yasaklarının kalkmasıyla uçuş sayımız artırıyor ve bizler birçok noktada yeniden kavuşuyoruz.”

Emine Erdoğan, “Afrika’yla olan dostluğumuz himaye ettiğim birçok güzel projeye de ilham oldu. 2016 yılında Ankara’da Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi kurduk. Bu merkez sayesinde, Afrikalı kadınların, emeklerinin tam karşılığını alabilecekleri adil bir pazar oluşturduk. Literatüre kazandırdığımız ‘Afrika Yemek Kültürü’ ve ‘Afrika Atasözleri’ kitapları ise kültürel yakınlaşmamızın eseri olarak kütüphane raflarına eklendi. Her yıl, 25 Mayıs Afrika Günü’ne özel etkinlikler düzenliyor ve Afrika’nın ‘daha iyi bir kıta’ vizyonuna katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Kitabımın satışından elde edilecek gelir de olduğu gibi Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne aktarılıyor. Umarım Afrikalı kadınlarla olan dayanışmamıza anlamlı bir katkı olur” diye ekledi.

“KIRILGAN KESİMLER İÇİN BİRÇOK ÜLKEDE ÖZEL YARDIM PROGRAMLARI HAYATA GEÇİRDİK”

Türkiye’nin Afrika’yla ilişkisinin yalnızca bağış veya hibe içerikli bir zemin üzerine kurulu olmadığının altını çizen Emine Erdoğan, kıtanın gelişmesi ve kalkınmasının, dünyanın ortak geleceği için önemine değinerek bunun için de imkânları seferber ettiklerini söyledi.

İnsan odaklı dış politika kapsamında, Afrika ülkelerine eğitim desteği verdiklerini belirten Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugüne kadar ülkemiz burslarından yararlanan Afrika öğrencilerinin sayısının, yaklaşık 14 bini bulması büyük mutluluktur. Dünyanın başına gelmiş en büyük felaketlerden biri olan Kovid-19 salgınında da gıda güvenliği sıkıntısı çeken ülkelerin yanında olduk. Kırılgan kesimler için birçok ülkede özel yardım programları hayata geçirdik. Çok sevdiğim bir Afrika atasözü şöyle diyor, ‘Hayırseverlik varlıktan değil, kalptendir.’ En çok kalbimizle, Afrika’nın yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kıtanın barış, istikrar, refah ve kalkınmasına katkı sunmaya devam edeceğiz. Afrika coğrafyasının başarı ve mutluluğunun daim olmasını diliyorum.”

Programda emeği geçen herkese şükranlarının sunan Emine Erdoğan, en kısa zamanda yeniden bir araya gelme temennisini iletti.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş de dünyanın dört bir köşesinde Türkiye’nin kültür elçiliğini yapan enstitünün yeni bir merkezini Emine Erdoğan’ın teşrifiyle açmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Yunus Emre Enstitüsü’nün faaliyetlerini, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerini daha ileri boyutlara taşımak amacıyla düzenlediğine işaret eden Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Ateş, şunları kaydetti: “Zengin bir kültürel birikimine sahip olan ülkemiz, dünya gündemine kültürle, sanatla, kültürel mirasıyla gelmeyi fazlasıyla hak etmektedir. Kültür bu anlamda, ülkemizi kısır gündemlere ve yanlış algılara hapsetmek isteyen belli odakların oyununun bozulması açısından da büyük bir işlev görmektedir. Bu açıdan, Yunus Emre Enstitüsü’nün dünyanın her yerinde kültüre dayalı bir Türkiye gündemi oluşturması son derece önemlidir. Türkiye’nin binlerce yıllık kültürel birikimini hakkıyla temsil etmek ve insanlığın yararına sunmakla görevli olan Yunus Emre Enstitüsü’nün sorumluluğunun çok ağır olduğunun farkındayız. Bu ağır sorumluluğun yerine getirilmesinde, bizleri her zaman destekleyen Sayın Hanımefendiye teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Enstitü olarak merkez açtığımız ülkelerde amacımız, açık ve şeffaf insani bağlar kurarak gerçekçi bir Türkiye algısı oluşturmak, Türkiye’nin tanınırlığını, bilinirliğini ve itibarını artırmaktır.”

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Ateş, 2021’in Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “Türkçe ve Yunus Emre Yılı” olarak ilan edildiğini anımsatarak böylesine önemli bir yılda, Yunus Emre Enstitüsü’nün Abuja da açılıyor olmasının ayrıca anlamlı ve değerli olduğunu vurguladı.

53 ülkede 64 merkez sayısına ulaşan Yunus Emre Enstitüsü, daha önce hizmete giren; Mısır, Fas, Sudan, Güney Afrika, Somali, Senegal, Tunus ve Ruanda’dan sonra Nijerya ile Afrika’daki merkez sayısını dokuza çıkardı.

Açılış törenine, Nijerya Enformasyon ve Kültür Bakanı Lai Muhammed, İnsani İlişkiler, Afet ve Sosyal Kalkınma Bakanı Sadiye Umar Farouq, Nijerya Devlet Başkanı Yardımcısı’nın Eşi Dolapo Osinbajo ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende Emine Erdoğan’a; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu ve Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın eşi Şule Akar ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Şeref Ateş eşlik etti.

Açılışın ardından Anadolu Ajansı fotoğraflarından oluşan “Afrika’da Yükselen Her Ses Türkiye’de Yankılanır” adlı fotoğraf sergisini ve enstitü merkezini gezen Emine Erdoğan, davetlilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak:https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/131037/emine-erdogan-nijerya-da-abuja-yunus-emre-kultur-merkezi-nin-acilisi-katildi

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish