Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

KHAS Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları’nın açılışını Murat Tabanlıoğlu yaptı

KHAS Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları’nın açılışını Murat Tabanlıoğlu yaptı
REKLAM ALANI
30.09.2021
A+
A-

KHAS Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları’nın açılışını Murat Tabanlıoğlu yaptı
Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen “Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları” başlıklı seminer ve etkinlik serisi, kendi alanında önde gelen isimlerin katılımıyla güncel sanat, tasarım ve mimarlık konularını masaya yatırıyor. Serinin çevrimiçi olarak düzenlenen ilk etkinliğinin konuğu, Murat Tabanlıoğlu oldu.

Ülkemizin ve dünyanın sanat, tasarım ve mimarlık gündemine dair güncel konularına ve sorunlarına ışık tutan, disiplinlerarası nitelikte, öğrenciler için ders müfredat içeriklerini destekleyici ve tasarımla ilgili genel kültürlerini ve eleştirel bakış açılarını geliştirecek bir içeriğe sahip olması amaçlanan Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları / Art, Design and Architecture Talks başlıklı serinin ilk etkinliğinin konuğu Murat Tabanlıoğlu oldu. Tabanlıoğlu’nun 27 Eylül Pazartesi, Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve üniversitemizin YouTube kanalından da canlı yayınlanan “The Urban Space: Impact of Architecture Through Transformation” başlıklı konuşması aynı zamanda bir açılış dersi niteliğindeydi.

“Bir mimar olarak, nerede yaşadığınız çok önemli,” diye söze başlayan Tabanlıoğlu, hayatının çok büyük bir bölümünü geçirdiği İstanbul’un 1950’lerden itibaren değişim ve dönüşümünü gravürler, fotoğraflar, haritalar ve planlar üzerinden anlattı. Ulusal ve uluslararası arenada pek çok başarılı işe imza atmış olan Tabanlıoğlu, şimdiye dek hayata geçen projeleri üzerinden hafızanın, yerelliğin, mekânsal atmosferin ve bağlamın önemine dikkat çekti.

LİMAN KENTLERİNDE ARAŞTIRMA VE TASARIM

Murat Tabanlıoğlu, Kadir Has Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile Tabanlıoğlu Mimarlık (TA_) arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve ilk öğrencilerini 2021-2022 Bahar döneminde kabul edecek olan, “Liman Kentlerinde Araştırma ve Tasarım” (Research and Design in Port Cities) temalı Mimarlık ve Kent Çalışmaları Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın koordinatörlüğünü üstleniyor.

Programda, temel stüdyo dersleriyle seçmeli dersler, alanlarında uzman mimar, tasarımcı ve akademisyenlerin işbirliğiyle veriliyor. Dünyanın en önemli liman kentlerinden üçüne (İstanbul/Türkiye, Hamburg/Almanya ve Trieste/İtalya) odaklanan program, öğrencileri üç dönem boyunca farklı tasarım yaklaşımlarıyla tanıştıracak, belirlenen liman şehirleri üzerine araştırmalar yürüterek çevresel ve kentsel ölçekten mimari detay ve malzeme ölçeğine kadar uzanan geniş bir alanda tasarım bilgilerini artıracak.

Stüdyolar kapsamında atölyeler ve eğitim gezilerinin de planlandığı lisansüstü program, çağımızın güncel sorunları için çözümler geliştiren, ekolojik ve etik farkındalığı yüksek öğrenci projelerinin üretilmesini hedefliyor.

Mimarlık ve kent çalışmaları alanlarındaki nitelikli akademisyen adayları; mimarlık ve kentsel tasarım alanlarında bilgisini, yetkinliğini ve uluslararası deneyimini geliştirmek isteyen profesyoneller; liman ve kıyı şehirlerinin tarihi, kültürü ve sürdürülebilir nitelikte planlaması üzerine uzmanlaşmak isteyen, kamuda ve özel sektörde çalışan mimar ve iç mimarlar, bu tezsiz (İngilizce) yüksek lisans programının detayları için web sitemizi ziyaret edebilir: https://portcities.khas.edu.tr/

Murat Tabanlıoğlu’nun “The Urban Space: Impact of Architecture Through Transformation” başlıklı konuşmasını bu linkten izleyebilirsiniz.

Etkinliklerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz:

Instagram: https://www.instagram.com/khasedutr/
Twitter: https://twitter.com/khasedutr
Facebook: https://www.facebook.com/Khasedutr/
YouTube: https://www.youtube.com/c/KHasUniversity

Not: Görselleri yüksek çözünürlüklü olarak indirmek için üstüne tıklayın.

Ayrıntılı bilgi için:
Hande Çetin Ongun
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
Kurumsal İletişim Direktörlüğü
0212 533 6532 / 1228
[email protected]

REKLAM ALANI