Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Memmedov, Hocalı Soykırımı tüm insanlığa karşı işlenen bir cinayetdir

Memmedov, Hocalı Soykırımı tüm insanlığa karşı işlenen bir cinayetdir
REKLAM ALANI

ÜLKER PİRİYEVA-AZERBAYCAN

Milletvekili Meşhur Memmedov, Azerbaycan Temsilcimiz Ülker Piriyeva `ya “Hocalı Soykırımı tüm insanlığa karşı işlenen bir cinayettir” diye açıklamalarda bulundu..

Milletvekili Meşhur Memmedov , “Hocalı katliamının üzerinden artık 29 yıl geçti. Bu katliam, Ermenilerin yüzyıllardır halkımıza karşı işledikleri trajedilerin bir başka korkunç tezahürü idi.
Hocalı soykırımı Azerbaycan tarihinin en korkunç ve trajik sayfalarından biri olmakla beraber, sadece halkımıza değil, tüm insanlığa karşı işlenen en acımasız suçlar listesinde yer almaktadır.
Aslında, Ermeni milliyetçileri tarafından 200 yıldır Azerbaycan halkı etnik temizlik ve soykırım politikasına maruz kalıyor. Halkımız kendi tarihi topraklarından edildiler, mülteci oldular ve ülke içinde yerlerinden edildiler ve bütün bunlara tabii ki, Ermeniler tarafından hayata geçirilen katliamlar eşlik etti. Böyle ki, Azerbaycanlıların tarihi ve etnik topraklarından sürülmesi Sovyet döneminde de devam etti.

Elbette ki, 1988’den beri Dağlık Karabağ çevresinde yaşanan olaylar, aynı zamanda, ermeni ideologlarının çılgın bir denizden denize Ermenistan fikrini gerçekleştirme girişimi, köylerimizin ve şehirlerimizin yıkılmasına, on binlerce masum insanımızın ölümüne, yüzbinlerce Azerbaycanlının sınır dışı edilmesine neden oldu.
Ve bütün bu yaptığı soykırım hadiseleri ile Ermenistan uluslararası hukukun tüm normlarını ihlal ederek Dağlık Karabağ’ı ilhak etmek için tüm vahşilik ve cinayeti yapmaya hazır olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdi»- diye not etti..

Milletvekili , “Hocalı soykırımı XX yüzyılın en dehşetverici faciasıdır, bu aynı zamanda, saldırgan ve kriminal ermeni politikasının sonucudur. Gerçek şu ki, Ermenilerin Hocalı şehrini hedeflemedeki amacı, bir yandan Karabağ’ın Azerbaycanlılardan oluşan dağlık kesiminde stratejik öneme sahip bir engeli kaldırmak, diğer yandan da Hocalıyı kesin olarak ortadan kaldırmak tama mile yer yüzünden silmekti. Çünkü Hocalı, Azerbaycan’ın eski çağlardan modern zamanlara kadar tarihi ve kültürel geleneklerini yansıtacak kadar bir merkez yerleşim yeriydi. Dünyanın en eski mezarlıklarından biri olan Hocalı mezarlığının teknik yollarla yıkılması, aslında, ermeni Vandalizm’inin açık bir örneği ve dünya kültürüne yönelik bir şiddet eylemidir.

26 Şubat 1992’de Ermeni askeri birlikleri, 7.000 nüfuslu Hocalı kentinde bir soykırım eylemi gerçekleştirdi. Ermeni birlikleri şehre saldırdığında burada sadece 3.000 kişi kalmıştı. Kuşatma sırasında 4 aydan fazla süren abluka nedeniyle nüfusun büyük bir kısmı şehri terk etmek zorunda kaldı. Hocalı soykırımı sırasında 613 kişi öldürüldü.
Ulu Önder Haydar Aliyev ilk kez Hocalı soykırımına hukuki bir değerlendirme verdi. 24 Şubat 1994 yılında büyük liderin imzaladığı kararname ile o gün halkımıza karşı işlenmiş bir soykırım eylemi olarak tarihe geçti.

Hocalı katliamı tüm Azerbaycanlıların acısıdır ve yapılan zulümler tüm insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Böyle bir yaklaşımın ardından yapılan propaganda kendi meyvesini verdi. Ulusal liderimiz Haydar Aliyevin çabaları sayesinde trajedi uluslararası tanınırlık kazanmaya başladı. Dünya toplumu Hocalı soykırımı hakkında yeterince bilgi aldı. Yurtdışında yaşayan yurttaşlarımız bu işde de çalışmalarını yaptılar. Sonuç olarak, Ermeni saldırganlığı, yani, saldırganlık politikası, Azerbaycan halkına yönelik vahşet, kısacası, o zamana kadar dünyanın bilmediği birçok gerçeğe ışık tutdu»-diye belirtti.
Milletvekili Meşhur Memmedov , “Bugün hala, bazı ülkelerin yasama organları, Hocalı trajedisinin soykırım olarak tanınması konusunda kararlar almaktalar.

Evet, dünya Hocalı trajedisinin sadece Azerbaycan halkına değil tüm insanlığa karşı bir suç olduğunu kabul etti. Elbette, bu cinayet cezasız kalmamalı. Ermenistan’ın askeri-politik saldırganlığı dünya toplumu tarafından kınanmalıdır. Artık, dünya ülkelerinin uluslararası teşkilatları ve parlamentoları, Ermenistan’ın Azerbaycan’da işlediği bir savaş suçu olan Hocalı trajedisine gerçek bir soykırım olarak uluslararası siyasi ve hukuki bir değerlendirme yapmalıdır.
Karabağ uğrunda 44 günlük Vatan Savaşımız jeopolitik alanda birçok durumu değiştirdi. Başkomutan sayın İlham Aliyev’in önderliği ve yeteneğine, ordumuzun profesyonelliğine, halkın devletinin ve ordusunun arkasındaki birliğine tüm dünya tanık oldu. Şanlı Zaferimizle tüm gerçeği yıllar sonra birçok ülkeye aktarabildik. Tabii tüm bunlardan bahsederken, Cumhurbaşkanımızın dünya siyasetine savaş sırasında gerçek bir diplomatik ders verdiğini unutmamalıyız.

Bu kararlılık ve diplomatik becerilerle İlham Aliyev yakında Hocalı katliamının dünya çapındaki hukuki değerlendirmesini alacaktır. O zaman Hocalı ‘da dolaşan ruhlar sevinecek”-diye söyledi.

Hocalı şehitlerini rahmetle anıyoruz. Nur içinde yatsınlar!

REKLAM ALANI