Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

ressam Coşkun Sami’nin “SUMERKİ” isimli kişisel sergisi

ressam Coşkun Sami’nin “SUMERKİ” isimli kişisel sergisi
REKLAM ALANI
02.01.2022
A+
A-

Kültür, sanat ve tasarım dünyasını bir araya getirme misyonu ile hareket eden Istanbul Concept yeni yıla, Tomtom Mahallesi’ndeki galerisinde ressam Coşkun Sami’nin “SUMERKİ” isimli kişisel sergisi ile giriyor.

7 – 29 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide Sami’nin son dönem resimlerinin yanı sıra “Eksiklopedi” serisinden bir desen seçkisini de izliyor olacağız.

Sumerki sergisi ismini, Rus şair Osip Mandelştam’ın 1917 devriminin başlangıcının birinci yıldönümünde yayımlanan “Özgürlüğün Alacakaranlığı” şiirinden ödünç alıyor. Rusça’da “alacakaranlık” anlamına gelen “Sumerki” kelimesi, şafaktan önceki ışık belirsizliğini de tarif eder. Mandelştam’ın şiirindeki kapalı, çelişkili ve enigmatik dil, totaliter bir iktidara yol açacak olayların güzellemesi midir yoksa onun kaderine de damgasını vuran dönemdeki gelişmeler karşısında duyulan karamsarlığı mı ifade eder, halen tartışma konusudur. Yazar China Mieville’e göre: “Belki de ufuktaki parıltı, ne ani şafaklara ne de uzun süren gün batımlarına aittir; sürüncemeli, esas bir muğlaklıktır. Böyle bir alacakaranlığı hepimiz bildik ve tekrar bileceğiz.”*

Sanatçı Coşkun Sami’nin odak noktasında tarih ve zaman perspektifinin belirsizliği ve kararsızlığı olduğu kadar, bireysel planda geleceğe ilişkin endişeler de yatmakta. Ressam, neyin geçici, neyin kalıcı olduğu ve geleceğin ne olabileceğine dair yorumlarıyla izleyiciyi eserleri aracılığıyla muğlak, belirsiz bir yolculuğa davet ediyor.

Tuval üzeri yağlıboya ve kâğıt üzeri mürekkep ile üretilmiş eserlerden oluşan “Sumerki” sergisi, Istanbul Concept Gallery’de pandemi koşullarına uygun düzenlemeye göre 7-29 Ocak 2022 tarihleri arasında randevu alınarak gezilebilir.

* China Mieville, “October: The story of the Russian Revolution”, London ; Brooklyn, NY: Verso 2017, s.3

Sanatçı ve sergi hakkındaki tüm ayrıntılı bilgiler ekteki dosyalarda ve bu linkte ( https://bit.ly/3mhRcqk ) tarafınıza sunulmuştur.

Sanata desteğiniz kıymetli. Sergimize yayınlarınızda yer vermenizden büyük mutluluk duyacağız.
Bilgi ve röportaj talepleriniz için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Sevgilerimizle,

​Not: Görselleri yüksek çözünürlüklü olarak indirmek için üstüne tıklayın.

www.istanbulconcept.com / Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok. No.27 / 0549-391-91-31

REKLAM ALANI